mycie rąk

Zasada Pareto, czyli jak mycie rąk pomogło w walce z koronawirusem

5 Maja obchodziliśmy Światowy Dzień Higieny Rąk. Dokładne ich mycie i dezynfekcja to podstawa walki z koronawirusem. Co ma jednak do tego Zasada Pareto i test białej rękawiczki?

Zasada Pareto – założenia

Zasada Pareto opisuje zjawiska, głównie z dziedziny ekonomii i zarządzania. Zasada Pareto pomaga osiągnąć jak największe wyniki w minimalnym nakładzie poprzez odpowiednią organizację czasu i środków. Zgodnie z jej założeniami 20% nakładu przynosi aż 80% efektu, a pozostałe 80% nakładu jedynie 20% efektu. Kierując się tą zasadą – powinniśmy skupiać się na tych działaniach, które przynoszą największe efekty.

Zasada Pareto – przykłady

W XIX wieku włoski inżynierii ekonomista Vilfredo Pareto zauważył, że 20% Włochów posiadało 80% majątku całego kraju, natomiast pozostałe 80% ludności jedynie 20%. Wiele innych przykładów kieruje się dokładnie taką samą zasadą

  • 20% pasażerów linii lotniczych (klasa premium) przynosi więcej zysku, niż pozostałe 80% pasażerów w klasie ekonomicznej
  • 20% klientów przynosi 80% zysków, pozostałe 80% klientów to 20% zysków
  • 20% ubrań nosimy przez 80% czasu
  • 20% pracowników generuje 80% produktu
  • 20% tekstu pozwala zrozumieć 80% treści

Zasada Pareto przy transmisji koronawirusa

Zasada ta odnosi się również do zjawiska roznoszenia wirusów. Richard Albert Stein (Uniwersytet w Princeton) zbadał sposób transmisji wirusa. Według naukowca, zgodnie z zasadą Pareto, istnieje niewielki odsetek ludzi, którzy przenieśli wirusa na dużą grupę osób oraz większy odsetek ludzi, którzy wirusa przenieśli na małą grupę ludzi lub wcale. Mimo że jest to teoria głównie z dziedziny ekonomii – ma swoje odzwierciedlenie w kontekście transmisji chorób zakaźnych.

Mycie rąk a Zasada Pareto

Transmisja wirusa to nie jedyne, do czego możemy odnieść zasadę Pareto. Bardzo pomocne okazało się… regularne mycie rąk. Zgodnie z założeniami tej teorii:

  • 20% nakładu (m.in. noszenie maseczek, mycie rąk, dystans) pomogło zwalczyć aż 80% efektów wirusa
  • 80% nakładu (m.in. działalność szpitali) odpowiada jedynie za zwalczanie 20% efektów wirusa

Jak widać – regularna i prawidłowa higiena rąk pomogła nam uchronić się przed znacznie większymi negatywnymi skutkami pandemii.

Jak prawidłowo myć ręce?

Zaleca się, żeby czynność mycia rąk była dokładna i trwała 30 sekund. Od ponad roku po sieci krąży plakat o „śpiewającym myciu rąk” przy jednoczesnym nuceniu fragmentu piosenki zespołu Bajm.

(źródło: https://24kurier.pl/na-luzie/jak-policzyc-30-sekund-mycia-rak-spiewaj-z-beata-kozidrak/)

Do tej pory bardziej śmieszył was ten plakat, ale nie braliście go na poważnie? Koniecznie zobaczcie, jak Robert Maślak w ramach doświadczenia zastąpił mydło i wodę… czarną farbą. Idealnie pokazuje to, które przestrzenie są umyte, a które na co dzień pomijamy szybkim myciem rąk.

 

 

Pandemia nadal trwa

Rząd stopniowo luzuje obostrzenia. Już od 14 maja możemy korzystać z gastronomii na świeżym powietrzu, od 27 maja natomiast możemy korzystać z oferty wewnątrz lokalu. Stopniowo przywracana jest możliwość organizowania wesel z coraz większym limitem osób. Mimo to nadal trwa pandemia i powinniśmy dbać przede wszystkim o regularne mycie rąk. Warto również zadbać o dezynfekcję najczęściej dotykanych przedmiotów jak np. klamki albo telefon.

(źródło: https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak)