zagrożenia w systemach it

Zagrożenia występujące w systemach informatycznych IT

Szybko rozwijająca się technologia sprawiła, że na rynku mamy coraz więcej firm, które są skomputeryzowane. Przechowują one informacje o klientach w formie elektronicznej, co sprawia, że są one szczególnie narażone na różne niebezpieczeństwa. W takich wypadkach zachowanie ostrożności, a w razie potrzeby podjęcie odpowiednich kroków jest bardzo ważne. Aby to zrobić, warto najpierw zwiększyć swoją wiedzę na temat zagrożeń, które mogą się pojawić.

Klęski naturalne

Wbrew pozorom niebezpieczeństwem okazuje się nie tylko człowiek – problem mogą również sprawić czynniki, na które nie mamy wpływu. Powódź, pożar, czy trzęsienie ziemi zdarzają się rzadko, ale mogą spowodować, że systemy informatyczne w firmie ulegną uszkodzeniu i przestaną działać. Źle zabezpieczone oprogramowanie komputera, które uległo awarii, szybko może stać się głównym celem hakerów i umożliwić im przechwycenie wrażliwych danych osobowych klientów. Taka sytuacja może narazić przedsiębiorstwo na bardzo duże straty majątkowe i utratę wiarygodności, a co za tym idzie- upadnięcie biznesu.

Błędy pracowników

Nawet mała pomyłka w firmie, w której systemie są przechowywane ważne informacje, może doprowadzić do niebezpieczeństwa. Odwiedzenie niebezpiecznej strony, otwarcie pliku czy próba pobrania programu przez pracownika może łatwo doprowadzić do zainfekowania systemu wirusem. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się, gdy ludzie wykonujący czynności w sieci nie są odpowiednio uświadomieni na temat cyberbezpieczeństwa. W tym wypadku należy zadbać o odpowiednie przeszkolenie osób zatrudnionych, aby omyłkowo nie naraziły firmy na zagrożenie.

zagrożenia w systemach informatycznych

Działania przestępcze

Digitalizacja przedsiębiorstwa przynosi wiele korzyści, ale przy nieostrożności firma może paść ofiarą wirtualnych przestępców. Jednym z częstych ataków są szkodliwe oprogramowania, które pojawiają się na naszym komputerze po otworzeniu podejrzanych załączników lub stron. Niektóre z nich mogą sprawić, że hakerzy będą w stanie przejąć kontrolę nad całym systemem, wychwycić dane przekazywane między komputerem a siecią, a nawet uzyskać dostęp do prywatnych kont. Najczęściej spotykany jest Ransomware, który ogranicza dostęp do komputera i wymaga zapłacenia okupu w celu usunięcia blokady. Jest on stworzony przez oszustów i tak jak większość innych cyberprzestępstw daje im korzyści finansowe. Zagrożeniem, na które również warto uważać, jest phishing– polega on na udawaniu przez przestępcę zaufanej strony lub źródła i wyłudzeniu wrażliwych danych. Wyświetlane wiadomości wydają się pochodzić od legalnych instytucji, lecz tak naprawdę podszywa się pod nie oszust, który w ten sposób zdobywa informacje.

Zagrożeń, na które można się natknąć, jest znacznie więcej- dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę i programy antywirusowe. W zabezpieczeniu systemów pomocna będzie firma EXCO, która wdroży odpowiedni plan działania i zweryfikuje każdy problem w obszarze firm IT.