otwarcie własnego biznesu

Własny biznes krok po kroku

Wiele osób decyduje się na porzucenie pracy na etat i założenie czegoś własnego. Spowodowane jest to chęcią spróbowania czegoś innego, zainwestowania w siebie, a także zaprzestania pracy pod obce dyktando. Istnieje jednak grupa osób, która mimo ogromnych chęci, obawia się całego procesu zakładania własnego przedsiębiorstwa ze względu na wieloetapowość i obawę przed nieumyślnym złamaniem prawa. Jak krok po kroku otworzyć własną firmę i cieszyć się niezależnością?

Czy założenie własnego biznesu na prawdę jest takie trudne?

Po tym, jak będziesz miał już pomysł na rozwój własnej działalności, należy zabrać się za przygotowania. Otworzenie własnej firmy można podzielić na kilka istotnych i głównych etapów. Przed otwarciem biznesu warto poświęcić czas na dokładne zgłębienie tematu i podjęcie odpowiednich decyzji.

własny biznes

Wybór formy prawnej

Forma prawna ma wpływ na koszty otwarcia firmy, wysokości opodatkowania oraz składek ZUS, a także na typ odpowiedzialności, jaki będzie w niej obowiązywał. To bardzo ważna decyzja, którą należy podjąć z rozwagą, ponieważ dalsze funkcjonowanie firmy będzie od niej całkowicie uzależnione.

Forma opodatkowania

Forma opodatkowania zależna jest od rodzaju biznesu, jakim będziesz się zajmował, prognozowanych przychodów firmy oraz decyzji, czy będziesz korzystał z ulg podatkowych czy rozliczał się wraz z małżonkiem. Do form opodatkowania należy PIT, CIT, ryczałt od przychodów oraz karta podatkowa.

Kody PKD

Kody te służą do systematyki zbioru rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, jakie występują w narodowej gospodarce. Zależne są od rodzaju usług, jaki Twoja firma będzie oferować. Odpowiednie dopasowanie kodu to obowiązek każdego przedsiębiorcy.

Księgowość

Możesz prowadzić ją samodzielnie, ale niedostateczne kompetencje z tego zakresu mogą być powodem wielu problemów. Warto w takim wypadku skorzystać z usług księgowych, oferowanych przez profesjonalistów. Odpowiednio prowadzona i uporządkowana dokumentacja to podstawa dobrego i sprawnie działającego biznesu.

Zarejestrowanie firmy

W zależności od rodzaju formy prawnej, rejestracja biznesu różni się od siebie. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych wystarczy wypełnienie wniosku CEIDG-1 drogą online lub w wersji papierowej. Pamiętaj też o niezbędnych atrybuty do funkcjonowania przedsiębiorstwa, czyli o firmowym koncie bankowym oraz pieczątce. W razie kłopotów zawsze warto skorzystać z pomocy doradców, którzy pomogą Ci w wybraniu najlepszej formy prawnej i przejściu całego procesu otwierania firmy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną na stronie internetowej!