pobieranie krwi

14 czerwca – Światowy Dzień Krwiodawcy

Każdego roku, 14 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Jest to niezwykle ważny dzień poświęcony zwiększaniu wiedzy na temat oddawania krwi. Kraje na całym świecie biorą udział w tej kampanii, aby podkreślić znaczenie bezpiecznego oddawania krwi i dlaczego zdrowe osoby powinny bezwzględnie oddawać krew. Akcje krwiodawstwa organizowane są w szkołach, instytucjach i miejscach pracy. Dzień ten służy również jako podziękowanie dla wszystkich tych, którzy regularnie oddają ratujący życie dar krwi. 

Trochę historii

Historia krwiodawstwa sięga daleko wstecz. Pierwsze transfuzje przeprowadzano jeszcze bez większego pojęcia medycznego, przy użyciu bardzo wczesnych badań. Jednak dopiero Richard Lower jako pierwszy zbadał naukę o oddawaniu krwi na zwierzętach. Udało mu się z powodzeniem przetoczyć krew między dwoma psami bez zauważalnych skutków ubocznych. 

Od tego momentu nauka otaczająca temat krwi powoli się rozwijała, przełamując tabu i odchodząc od eksperymentów na zwierzętach. Od postępu w technologii transfuzji do odkrycia przez Karla Landsteinera systemu grup krwi A, B, 0 w celu najlepszego określenia dawców, transfuzje krwi szybko stały się podstawą tematów medycznych i dziedziny zdrowia. 

Po sukcesie Światowego Dnia Zdrowia w 2000 roku, który skupiał się na oddawaniu krwi i bezpieczeństwie transfuzji, ministrowie zdrowia z całego świata jednogłośnie zadeklarowali w maju 2005 roku, podczas „58. World Health Assembly”, aby ustanowić Światowy Dzień Krwiodawcy corocznym wydarzeniem odbywającym się 14 czerwca, wybierając na jego pamiątkę dzień urodzin Landsteinera.  

Światowy Dzień Krwiodawcy ma na celu podniesienie świadomości dotyczącej potrzeby regularnego oddawania krwi, co jest ważne dla utrzymania stabilnego zaopatrzenia służby zdrowia, a także uczczenie ciężkiej pracy specjalistów medycznych, którzy pracują nad badaniami i rozwojem nowych technologii i zastosowań oddawanej krwi, jak również zespołów medycznych, które regularnie korzystają z krwi. Dzień ten jest również wykorzystywany do podziękowania dawcom za ich służbę i determinację w ratowaniu życia i czynieniu świata lepszym. 

Co to jest czynnik Rh? 

Rh oznacza czynnik Rhesus i jest to białko, które znajduje się na powierzchni czerwonych krwinek. Ludzie, którzy go posiadają, są pozytywni, a ci, którzy go nie posiadają – negatywni. Jeśli chodzi o transfuzję krwi, osoby Rh dodatnie mogą otrzymać każdy rodzaj krwi, natomiast osoby mające Rh ujemne mogą otrzymać tylko krew Rh ujemną. 

Jaki jest okres przydatności oddanej krwi? 

Składniki krwi mogą być przechowywane przez różny okres. Czerwone krwinki mogą być przechowywane do 42 dni; osocze po zamrożeniu może być przechowywane przez rok, a płytki krwi tylko przez pięć dni; dlatego ważne jest, aby regularnie oddawać krew. 

Jak obchodzić Światowy Dzień Krwiodawcy? 

Oddaj krew!
Jeśli kwalifikujesz się do oddania krwi, wystarczy, że poświęcisz na ten ratujący życie proces około godziny dziennie. Po przybyciu na pobranie krwi i zameldowaniu się zostaniesz poddany minibadaniu fizycznemu, aby upewnić się, że jesteś wystarczająco zdrowy, aby oddać krew. Sam proces oddawania krwi trwa niewiele ponad dziesięć minut – zazwyczaj pobiera się około 1 litra krwi na osobę. Po zakończeniu podadzą Ci poczęstunek (czytaj: darmowe przekąski!), abyś był gotowy do powrotu do swojego normalnego życia.

Podziel się wiedzą
Jeśli nie możesz oddać krwi lub nie masz na to czasu, rozpowszechnianie informacji o znaczeniu Światowego Dnia Krwiodawcy może mieć ogromny wpływ. Powiedz swoim przyjaciołom, rodzinie, kolegom i znajomym z mediów społecznościowych, jak ważne jest oddawanie krwi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwy jest to proces, więc przekaz ustny jest niezwykle pomocny w inspirowaniu przyszłych krwiodawców.

Znajdź wydarzenie w pobliżu
Sprawdź w Internecie, czy w Twojej okolicy organizowane są jakieś specjalne wydarzenia, takie jak wiece lub punkty krwiodawstwa, aby uczcić Światowy Dzień Krwiodawcy. Wiele centrów krwi, szpitali i wolontariuszy organizuje specjalne, zabawne wydarzenia 14 czerwca, aby uczcić to święto i zmaksymalizować liczbę oddawanej krwi.

ręce medyka w rękawiczkach medycznych zaciskaja pas na ręce pacjentki potrzebny do pobrania krwi

Fakty o krwi 

 • Istnieje 8 grup krwi
  Są to A, B, AB i O, a ich czynnik Rh jest dodatni lub ujemny. 
 • Uniwersalni dawcy
  Osoby z grupą krwi O ujemną są uniwersalnymi dawcami, których krew może być użyta przez każdego.
 • Obfite zapasy
  Przeciętny dorosły człowiek ma w swoim organizmie około 10-12 litrów krwi.
 • Krew składa się z 4 elementów
  Jest podzielona na czerwone krwinki, białe krwinki, płytki krwi, wszystkie pływające w osoczu. 

Dlaczego Światowy Dzień Krwiodawcy jest ważny? 

1. Ratuje życie

Zanim transfuzje krwi stały się powszechną praktyką medyczną, regularnie dochodziło do utraty życia z powodu niedostatecznego zaopatrzenia w krew. Dzięki oddawaniu krwi można zaspokoić wiele różnych potrzeb medycznych, od wcześniej zaplanowanych, drobnych zabiegów po nagłe operacje. Transfuzje krwi są ważną częścią planowanego leczenia pacjentów chorych na raka lub ciężarnych matek, a także są niezbędne w przypadku katastrof lub wypadków samochodowych.

2. Zawsze istnieje zapotrzebowanie na większą ilość oddawanej krwi

Oddawanie krwi jest szybkim, łatwym i niezwykle bezpiecznym procesem, ale tylko niewielka część populacji jest regularnym dawcą krwi. Spośród ludzi, którzy są uznawani za „uprawnionych” do oddawania krwi, tylko około 10 procent decyduje się na to. Ponieważ oddawanie krwi jest procesem całkowicie dobrowolnym, Światowy Dzień Krwiodawcy jest ważnym przypomnieniem o tym, że nigdy nie może być czegoś takiego jak „zbyt wiele oddawania krwi”.  

3. Jest to problem globalny

Posiadanie odpowiednich zapasów krwi jest oczywiście konieczne w każdym kraju na ziemi. Obecnie wiele krajów rozwiniętych może polegać na dobrowolnym, nieodpłatnym oddawaniu krwi, co zaspokaja 100% ich zapotrzebowania na krew. Jednak znalezienie ochotników i zapewnienie bezpieczeństwa krwi jest nadal dużym problemem w krajach rozwijających się, które często muszą polegać na oddawaniu krwi przez rodzinę lub za opłatą. WHO ciężko pracuje nad tym, aby w niedalekiej przyszłości krwiodawstwo na całym świecie było całkowicie nieodpłatne i dobrowolne.

Źródło: https://nationaltoday.com/world-blood-donor-day/