Światowy Dzień bez Tytoniu – 31 maj

„Światowy Dzień bez Tytoniu”  jest świętem ustanowionym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) obchodzonym 31 maja. Jej celem jest szerzenie świadomości na temat zagrożeń związanych z używaniem tytoniu oraz wyszukiwaniem sposobów, aby uczynić świat od niego wolnym. Każdego roku z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu umiera około 6 milionów ludzi. Przewiduje się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do ponad 8 milionów. Nie jest to jednak w żadnym wypadku gwarancją. Celem Agendy Zrównoważonego Rozwoju jest zmniejszenie o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych. Choroby związane z tytoniem znajdują się na tej liście, więc jeśli osiągniemy cel, rok 2030 będzie rokiem do świętowania – nie tylko ze względu na nasze zdrowie, ale także na zasobność naszych portfeli. Wykorzystajmy więc Światowy Dzień bez Tytoniu jako punkt wyjścia do jaśniejszej i mniej palącej przyszłości! 

 

„Światowy Dzień bez Tytoniu” – Historia 

 

Światowy Dzień bez Tytoniu jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia i obchodzony jest 31 maja każdego roku. Kampania ma na celu szerzenie świadomości na temat zagrożeń związanych z tytoniem i jego negatywnego wpływu na zdrowie, a także na temat wykorzystywania przemysłu nikotynowego, który jest ukierunkowany w szczególności na młodzież. Jej celem jest również zmniejszenie liczby chorób i zgonów spowodowanych używaniem tytoniu. Tematem przewodnim na rok 2021 jest „Commit to quit” („Zobowiązanie się do rzucenia palenia”). 

Państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia stworzyły Światowy Dzień bez Tytoniu w 1987 roku jako odpowiedź na globalny kryzys tytoniowy oraz choroby i zgony spowodowane epidemią. W 1987 r. Światowe Zgromadzenie Zdrowia przyjęło uchwałę WHA40.38, w której wezwano do ustanowienia 7 kwietnia „Światowym Dniem bez Papierosa”. Następnie w 1988 r. przyjęto uchwałę WHA42.19, w której 31 maja ustanowiono corocznie „Światowym Dniem bez Tytoniu”. 

Światowa Organizacja Zdrowia donosi o 8 milionach zgonów rocznie spowodowanych konsumpcją tytoniu. Tytoń jest główną przyczyną chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, gruźlica i inne choroby płuc. W 2008 r. WHO zakazała wszelkich form reklamy i promocji tytoniu. Chiny, jako najbardziej zaludniony kraj na świecie, są liderem w przemyśle papierosowym. Ponad 30% wszystkich papierosów na świecie zostało wyprodukowanych i skonsumowanych w Chinach w 2014 roku. 

 

Jak świętować Światowy Dzień bez Tytoniu? 

 

 1. Policz, ile papierosów wypalasz 
  Być może nie jesteś gotowy, aby rzucić palenie i kto może cię za to winić? To trudne. Ale możesz zacząć pracować nad swoim rzuceniem palenia, licząc liczbę papierosów, które wypalasz w ciągu dnia. Zaczniesz myśleć o swoim zdrowiu i ilości pieniędzy, które przeznaczasz na tytoń. Kiedy będziesz gotowy, aby rzucić palenie, znajdziesz wiele poradników, które przeprowadzą Cię przez początkowe trudne etapy. Możesz to zrobić! 
 2. Edukuj młodzież 
  Jak to się mówi, najlepszym sposobem na rzucenie palenia jest nigdy nie zaczynać. Spróbuj więc zachęcić młodych ludzi z Twojego otoczenia do unikania tego nałogu. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz zorganizować marsz lub publiczne demonstracje. Może uda Ci się zaprojektować fajny plakat, który pomoże je wypromować. Jeszcze lepiej, zorganizuj konkurs na najlepszy plakat antynikotynowy. Nastolatki mogą być nieco złośliwe, więc musisz jasno określić, co jest „odpowiednie”, zanim rzucą ci ostateczne wyzwanie. 
 3. Działaj na rzecz prawa dotyczącego etykiet 
  Ostrzegawcze etykiety na pudełkach papierosów zniechęcają ludzi do palenia. Złóż petycję w celu poparcia tych praw, aby trend ten nadal nabierał rozpędu. Przydałoby się również poparcie dla ustaw o czystych opakowaniach. Przepisy te nakładają ograniczenia na logo i kolory wyrobów tytoniowych, co utrudnia ich sprzedaż. Wiecie, że nie można oceniać książki po okładce? Cóż, ludzie zdecydowanie oceniają produkt po jego opakowaniu. Jeśli etykieta wygląda nieciekawie, jest mniej prawdopodobne, że zwrócimy na nią uwagę, a to nie jest płytkie. To nie jest tak, że tytoń ma w środku dobrą osobowość. 

 

 

Dlaczego „Światowy Dzień bez Tytoniu” jest ważny 

 

 • Pokazuje nam, w jaki sposób przemysł tytoniowy przyczynia się do ubóstwa
  Około 80% zgonów spowodowanych przez tytoń ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach. Innymi słowy, najbiedniejsi ludzie są najbardziej dotknięci tym problemem. Z powodu uzależnienia pieniądze, które można by przeznaczyć na edukację, żywność lub opiekę zdrowotną, idą na tytoń. Z biegiem lat obniża to wydajność pracy i zwiększa koszty opieki zdrowotnej. To nie jest ładny obrazek dla każdego dochodu i jest to niezawodny sposób na zubożenie tych, którzy mają mniej szczęścia. 
 • Ostrzega nas przed niebezpieczeństwami związanymi z biernym paleniem
  Bierne palenie jest przyczyną ponad 600 000 zgonów rocznie. Niestety, około 28% ofiar to dzieci. Biorąc pod uwagę, że prawie 50% dzieci oddycha zadymionym powietrzem w miejscach publicznych, mamy szczęście, że odsetek ten nie jest wyższy. Wiele miast i stanów już wprowadziło zakazy palenia w miejscach publicznych, ale potrzeba więcej pracy, aby wszyscy się do nich przyłączyli. To jeden z tych momentów, kiedy można wskoczyć do wagonu, nie tracąc żadnych fajnych punktów – obiecujemy. 
 • Pokazuje, w jaki sposób przemysł tytoniowy szkodzi środowisku
  Uprawa tytoniu wymaga stosowania dużej ilości pestycydów i nawozów. Niektóre z tych toksycznych składników mogą przenikać do zasobów wodnych, ale na tym nie kończą się szkody. W procesie produkcji powstaje ponad 2 miliony ton odpadów i zużywa się 4,3 miliona hektarów ziemi. Szacuje się, że przyczynia się to do wylesiania od 2% do 4% powierzchni świata. Jeśli lubisz oddychać powietrzem (my jesteśmy jego wielkimi fanami), warto ocalić jak najwięcej naszych lasów. Kilka farm tytoniu mniej mogłoby pomóc. 

 

WHO rusza z kampanią „Commit to quit”, by pomóc ludziom w rzuceniu palenia 

 

WHO 8 grudnia 2020 roku ogłosiła globalną kampanię, która ma zachęcić palaczy do rzucenia nałogu. Inicjatywa ma być prowadzona przez cały 2021 rok. 

Palacze są narażeni na 40-50% wyższe ryzyko rozwoju poważnych chorób i śmierci z powodu COVID-19. Pandemia sprawiła, że miliony palaczy chcą zmienić swoje nawyki. Przewidywane działania organizacji mają m.in. wywierać większy nacisk na rządy, aby zaostrzały przepisy antynikotynowe, oraz zwiększać świadomość palaczy na temat negatywnych skutków nałogu i manipulacji ze strony przemysłu tytoniowego. 

WHO współpracuje z Viber, WhatsApp, FB Messenger, WeChat i firmą Soul Machines zajmującą się sztuczną inteligencją, aby dotrzeć do miliardów z bezpłatnymi cyfrowymi pomocami w rzucaniu palenia tytoniu. 

Kampania współpracuje obecnie bezpośrednio z 29 krajami. Każdy kraj uzgodnił z WHO wybrane działania, w tym prowadzenie krajowych kampanii uświadamiających, udostępnianie nowych narzędzi cyfrowych, zmiany w polityce, angażowanie młodzieży, szkolenie pracowników służby zdrowia, otwieranie nowych klinik rzucania palenia, wspieranie nikotynowych terapii zastępczych za pośrednictwem partnerów WHO, tworzenie krajowych bezpłatnych linii dla osób rzucających palenie, udostępnianie kursów rzucania palenia i wiele innych. 

„Palacze są nawet o 50% bardziej narażeni na rozwój poważnych chorób i zgon z powodu COVID-19, dlatego rzucenie palenia jest najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić palacze, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia tym koronawirusem, a także ryzyko rozwoju nowotworów, chorób serca i chorób układu oddechowego” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. „Wzywamy wszystkie kraje do odegrania swojej roli poprzez przyłączenie się do kampanii WHO i tworzenie środowisk wolnych od tytoniu, które zapewniają ludziom informacje, wsparcie i narzędzia potrzebne do rzucenia palenia, i to rzucenia na dobre”. 

„Aby pomóc osobom używającym tytoniu w zobowiązaniu się do rzucenia palenia i zostania zwycięzcami, korzystamy z pomocy cyfrowej, aby udostępnić chatbota WHO Quit Challenge i cyfrowego pracownika służby zdrowia Florence opartego na sztucznej inteligencji, a także udostępniamy materiały orędownicze w 30 językach” – dodał dr Rüdiger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia, WHO. 

Wyzwanie rzucenia palenia daje codzienne powiadomienia z poradami i zachętami przez okres do 6 miesięcy, aby pomóc ludziom pozostać bez tytoniu. Jest ona dostępna za darmo w aplikacjach WhatsApp, Viber, Facebook Messenger i WeChat. 

W skali globalnej około 39% mężczyzn i 9% kobiet używa tytoniu.  Najwyższe wskaźniki palenia występują obecnie w Europie (26%), a prognozy wskazują jedynie na 2% spadek do 2025 r., jeśli nie zostaną podjęte pilne działania rządowe. 

 

 

 

Źródła: 

https://nationaltoday.com/world-no-tobacco-day/ 

https://www.paho.org/en/news/28-5-2021-who-supports-people-quitting-tobacco-reduce-their-risk-severe-covid-19 

https://www.committoquitct.com/