Polski ład, czyli rewolucja w podatkach

Polski Ład, czyli rewolucja w podatkach

Rząd zaprezentował projekt, w którym zaproponowane rozwiązania znacząco wpłyną na system podatkowy w Polsce, a co za tym idzie — wywołują skrajne reakcje z każdej strony. Jednak jakie zmiany rzeczywiście mają zostać wprowadzone?

Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Obecnie przedsiębiorcy ponoszą minimalne koszty opieki zdrowotnej. Zryczałtowana składka wynosi ok. 380 złotych, z których większość (bo ok. 330 zł) mogą odliczyć od podatku, co oznacza, że w efekcie płacą co miesiąc ok. 50 zł. Polski Ład proponuje zmianę i składka zdrowotna miałaby wynosić 9% dochodu, której przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć od podatku.

Wyższa kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku ma się znacząco zwiększyć — rząd zapowiada, że będzie to 30 tys. złotych. Pomimo początkowych spięć w kwestii wysokości kwoty, ostatecznie w programie została zaakceptowana pierwotna wersja. Taka też została zaprezentowana w obecnym projekcie, ma to spowodować obniżenie podatków dla osób zarabiających najmniej. Według pomysłodawców Polskiego Ładu ma to zrównywać polską kwotę wolną od podatku z taką, która znana jest Niemcom, Francuzom czy Irlandczykom.

Co ciekawe, na 30 tys. złotych kwoty minimalnej nie chciał wyrazić zgody Minister Finansów, Tadeusz Kościński.

Zwiększony drugi próg podatkowy

W projekcie zaproponowano również zwiększenie kwoty, która określa drugi próg podatkowy. Biorąc pod uwagę roczne dochody, ma on wynieść 120 tys. złotych, obecnie wynosi 85 tys. złotych i nie był podnoszony przez 12 lat. Oznacza to, że podatek od każdej złotówki dochodu powyżej wspomnianych 120 tys. złotych będzie wynosił dokładnie 32 grosze, natomiast pomiędzy 85 a 120 tys. – będzie to 17 groszy.

Koniec karty podatkowej

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu ma zostać wycofana karta podatkowa. Do tej pory mogli się na nią zdecydować przedsiębiorcy z wybranych branż (takich jak handel, usługi, gastronomia itp.), a jej podstawowa zasada wskazuje, że wysokość podatku jest ustalana indywidualnie przez naczelnika Urzędu Skarbowego przy uwzględnieniu specyfiki branży, liczby pracowników czy liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność.

Zniesiona zostanie możliwość przejścia z dotychczasowej formy opodatkowania na kartę podatkową. Jedynie firmy, korzystające już z tego rozwiązania, będą mogły zachować i kontynuować tę formę rozliczenia.