mężczyzna w masce

Plan luzowania obostrzeń oraz odmrażania gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa oraz odmrażania gospodarki.

Oto szczegóły planu według prezentacji KPRM. Podczas konferencji prasowej premier podkreślił, że I etap ma obowiązywać od 20 kwietnia, a termin wprowadzania kolejnych etapów będzie zależał od rozwoju epidemii. „Co tydzień lub co 2 (…) chcemy przedstawiać kolejne etapy (…), w których będziemy łagodzić obostrzenia” – powiedział. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

I ETAP – od 20 kwietnia

 1. Nowe zasady w handlu i usługach: do 100 m kw. – 4 osoby na jedną kasę; powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 15 m kw. powierzchni;
 2. Możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych (dystans społeczny i zasłanianie twarzy);
 3. Otwarty wstęp do lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw;
 4. Kult religijny – 4 osoby na 15 m kw.;
 5. Wyłączenie z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłych osób powyżej 13 roku życia

II ETAP

 1. Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy;
 2. Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych;
 3. Otwarcie niektórych instytucji kultury – bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

ETAP III

 1. Gastronomia – stacjonarnie z ograniczeniami;
 2. Otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych;
 3. Otwarcie sklepów w galeriach handlowych;
 4. Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności);
 5. Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3 (ustalona, maksymalna liczba dzieci w sali).

ETAP IV

 1. Otwarcie salonów masażu i solariów;
 2. Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness;
 3. Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym.

Szef rządu podkreślił też, że informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. „Może co tydzień, ale może co dwa” – podkreślił. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

Szef rządu zastrzegł, że jeśli ilość zachorowań nie będzie się zmniejszać „będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia” obostrzeń. Ocenił, że patrząc na Hiszpanię, Włochy czy Francję sytuacja w Polsce jest „lepsza w odniesieniu do całego społeczeństwa”.

Premier zaznaczył, że przy etapowym zmniejszaniu obostrzeń w powyższym planie odmrażania gospodarki, jednocześnie konieczne jest utrzymanie dyscypliny społecznej. „Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie. Na pewno pewne obostrzenia jeszcze długo będą obowiązywały, chociażby zakaz większych zgromadzeń, imprez czy koncertów” – zaznaczył szef rządu.

„Nie jest planowane na dziś otwarcie granic. Utrzymywać będziemy co najmniej termin wskazany wcześniej, czyli 3 maja” – powiedział premier.

Przypomniał, że Polska, jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadziła sanitarne kontrole graniczne. „Rzeczywiście doprowadziliśmy do bardzo znaczącego ograniczenia ruchu przez polskie granice i dzisiaj epidemiolodzy, i eksperci z całego świata bardzo mocno to chwalą. Uważają, że to była jedna z bardzo ważnych przyczyn tego, że dzisiaj liczba zakażeń w Polsce jest znacząco mniejsza niż w krajach takich jak Włochy, Austria, Hiszpania, czy mniejsze kraje jak Belgia, Dania, gdzie te ograniczenia wdrożone zostały później” – wskazał szef rządu.

Poinformował, że o ile nie zaistnieją bardzo optymistyczne okoliczności w ciągu najbliższych dwóch tygodni, to sanitarne kontrole graniczne oraz obostrzenia graniczne zostaną utrzymane. „To okazało się bardzo ważnym, skutecznym narzędziem, które na pewno pomogło w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa” – zauważył Morawiecki.

Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski podkreślił, że etapy zdejmowania obostrzeń w planie odmrażania gospodarki nie oznaczają jednak, że epidemia się kończy. „Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy. Jedyna datą, która jest pewna, to pojawienie się szczepionki i leków. Kiedy to nastąpi, trudno powiedzieć, dlatego przez najbliższy, dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii” – powiedział Szumowski.

Wskazał, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad – zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. „Kolejny punktem jest ochrona osób najsłabszych, najbardziej narażonych od powikłania, czyli osób starszych, chorych. Oczywiście maksymalnie, jeżeli to tylko możliwe, ważne jest używanie form zdalnych prac. To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata” – powiedział minister.

„Zasada 3 I” – izolacja, identyfikacja i informatyzacja

Izolacja, identyfikacja i informatyzacja – tak możemy określić zasady nowej rzeczywistości – powiedział na początku czwartkowej konferencji prasowej premier Morawiecki.

Premier dodał, że izolacja to zachowanie właściwego dystansu. Ale przede wszystkim musimy nosić maseczki ochronne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa – podkreślił.

„Identyfikacja – będziemy coraz lepiej starali się opanować sztukę badania, kto z kim miał kontakty” – mówił premier. Jak dodał wdrażana jest aplikacja dla osób przebywających w kwarantannach. „Dzięki temu będziemy mogli coraz więcej wiedzieć kto mógł potencjalnie być zakażony” – powiedział.

„Informatyzacja – to jak najwięcej pracy zdalnie, tam gdzie można ją wykonywać; jak najwięcej cyfrowych procesów, po to żeby nie musieć wchodzić w bezpośredni kontakt pomiędzy poszczególnymi osobami” – powiedział Morawiecki.

Ponad 84 proc. przedsiębiorców za rozpoczęciem odmrażania gospodarki

Ponad 84 proc. przedsiębiorców uważa, że należy rozpocząć już plan odmrażania gospodarki, której poszczególne obszary zostały zamknięte decyzjami rządu w związku ze stanem epidemii w Polsce – wynika z internetowego badania opinii BCC, przeprowadzonego 14-15 kwietnia na grupie 600 przedsiębiorstw.

Biorąc pod uwagę uzasadniony strach zarządów firm i pracowników przed zarażeniem koronawirusem, skłonność do podejmowania działań ponad dotychczasowe może być ograniczona. ”

Jak podano w informacji, kluczowe obostrzenia, które zdaniem biznesu należałoby jak najszybciej znieść, dotyczą przede wszystkim sektora usług i handlu. Przedsiębiorcy wskazują na: zamknięcie wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu etc. (twierdzi tak 65,8 proc.), ograniczenie działalności galerii i centrów handlowych (54 proc.), ograniczenie liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie (51,3 proc.), ograniczenie działalności hoteli i innych miejsc noclegowych (46,1 proc.), zamknięcie w weekendy wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych (44,7 proc.), ograniczenie działalności restauracji, kawiarni i barów (42,1 proc.), ograniczenie godzin w placówkach handlowych (10-12) dostępnych tylko dla osób 65+ (40,8 proc.).

odmrażania gospodarki grafika

 

Żródła: