uśmiechnieta kobieta stojąca nad grupą ludzi prezentuje wynki w postaci diagramu na kartce

Usługi konsultingowe. Na czym polega konsulting?

Pod pojęciem słowa konsulting kryje się dość szeroki zakres usług. Usługi konsultingowe są bardzo różnorodne i obejmują działania m.in. restrukturyzacyjne, finansowe czy informatyczne. W jednym zdaniu można określić, że jest to udzielanie porad w kwestiach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Czym zajmują się konsultanci?

Głównymi zadaniami konsultantów jest doradztwo w kwestiach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej i optymalizowanie działań firm, które zwracają się o pomoc. Konsultanci swoją pracę zaczynają od wnikliwej analizy. Dobry konsultant potrafi skutecznie ocenić kondycję firmy, dla której świadczy usługę, a także wskazać jej mocne i słabe strony.

Po przeprowadzonej analizie oferuje szereg usług doradczych. Jest to jednak dopiero początek współpracy z klientem. Następnym krokiem jest podzielenie się z nim swoimi spostrzeżeniami, zaproponowanie udoskonaleń w funkcjonowaniu firmy oraz przygotowanie i zaplanowanie tego jak usprawnić jej działalność.

Usługi konsultingowe – dla kogo, kto powinien skorzystać

Pomoc konsultanta zalecana jest w szczególności firmom, które dopiero zaczynają swoją działalność lub takim, które zmagają się z problemami. Usługa konsultingowa jest również dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy np. zoptymalizować działalność poszczególnych działów w przedsiębiorstwie lub zoptymalizować strukturę finansowania, a także zbadać kondycję finansową i wykonać wycenę firmy.

Usługa konsultingowa obejmuje swoim zakresem także sporządzanie raportów wymaganych przez prawo podatkowe i bilansowe, w tym np. konsolidację lub przekształcenie sprawozdań finansowych wg międzynarodowych standardów wymaganych przez Grupę kapitałową.

kobieta pokazuje dokumenty

Kto może zostać konsultantem. Jakie studia trzeba ukończyć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie studia należy ukończyć, jeśli chcemy zajmować się konsultingiem. Żaden konkretny kierunek studiów nie jest wymagany. Najczęściej firmy konsultingowe decydują się jednak na zatrudnienie absolwentów następujących kierunków: ekonomii, finansów, zarządzania, prawa lub nauk ścisłych.

Konsulting a doradztwo – różnice

Analizując definicje konsultingu i doradztwa oraz różnice między tymi pojęciami, można wyróżnić dwa podejścia. Według pierwszego traktuje się pojęcia jako przeciwstawne, natomiast zgodnie z drugim są tożsame.

W oparciu o pierwsze podejście, konsulting jest pojęciem szerszym niż doradztwo. Konsulting zakłada bardziej kompleksową obsługę klienta np. wspólną pracę nad rozwiązaniem problemów oraz osiągnięciem założonych rozwiązań. Natomiast doradztwo ogranicza się do pomocy w węższym zakresie niż konsulting. Istnieje również przekonanie, że są to pojęcia synonimiczne. Czyli konsulting to angielski odpowiednik polskiego słowa „doradztwo”.

Chcemy wspierać Cię w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas usługami. Więcej o usłudze konsultingu w EXCO A2A Polska przeczytasz tutaj: https://exco.pl/konsulting/.