5 sposobów na bardziej ekologiczne życie. Jak pomóc planecie?

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw i zachowań. Dbanie o naszą planetę zaczyna się od małych kroków. Wykorzystajmy ten dzień, aby zastanowić się co do tej pory zrobiliśmy dla Matki Ziemi.

Jak żyć bardziej ekologicznie? Oto 5 prostych sposobów na rozpoczęcie przygody z ekologią. Dzięki nim zaczniesz prowadzić bardziej ekologiczne życie.

1. Nie marnuj wody. Oszczędzaj prąd

Myjąc zęby zawsze zakręcaj wodę. Zmywaj naczynia po zatkaniu odpływu zlewozmywaka lub korzystaj ze zmywarki. Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Gdy myjesz owoce i warzywa nigdy nie rób tego pod bieżącą wodą, lecz w misce. Pamiętaj, aby wybierać skrócone programy w pralce i zmywarce. Jeśli masz taką możliwość zbieraj deszczówkę, którą będzie można wykorzystać np. do podlania kwiatów. Gaś światło w pomieszczeniu, w którym nie przebywają cały czas domownicy np. korytarz. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu. Bardzo często urządzenia, chociaż nie są włączone, ale podłączone do prądu nadal go pobierają.

2. Segreguj śmieci

Postaraj się, aby segregowanie śmieci weszło Ci w nawyk. Do ponownego przetworzenia nadaje się większość plastiku, szkło, papier i metal. Szczegółowy sposób segregacji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19).
W prawidłowej segregacji pomocnych będzie pięć osobnych pojemników na:
– plastik
– papier
– szkło
– odpady biodegradowalne
– odpady zmieszane

autor: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

3. Ogranicz plastik

Pamiętaj, aby idąc na zakupy zabrać ze sobą nie tylko szmacianą torbę, ale również woreczki wielokrotnego użytku na owoce i warzywa. Przykładowo, kupując cztery rodzaje warzyw musimy zużyć cztery foliowe woreczki. Takie foliowe opakowania nie są zbyt trwałe, a co za tym idzie często rozrywają się już po pierwszym użyciu. Przyjrzyj się także opakowaniom kupionych przedmiotów, im mniej są zapakowane tym lepiej.

Podczas wizyty w restauracji czy kawiarni nie bierz słomki do napoju. Jeśli masz taką możliwość noś przy sobie bambusowe lub plastikowe sztućce wielokrotnego użytku. Nie kupuj wody oraz innych napoi w plastikowych butelkach. Zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku np. z filtrem.

 

4. Ogranicz korzystanie z samochodu

Nieduże dystanse pokonuj pieszo, a jeśli nie jest to możliwe wybierz autobus, tramwaj lub metro. Jeśli musisz dojeżdżać do pracy samochodem, spróbuj znaleźć współpasażerów. Przemieszczając się jednym samochodem zdecydowanie ograniczycie zatrucie środowiska. Dodatkowo, jeśli zorganizujecie składkę na paliwo Wasz dojazd będzie o wiele tańszy.

Jeśli wybierasz się w dalszą podróż sprawdź wszystkie połączenia. Należy pamiętać, że najbardziej emisyjny w CO2 jest samolot. Często zamiast niego możemy dotrzeć do celu również koleją.

5. Nie kupuj

Zanim zdecydujesz się kupić kolejną rzecz zastanów się czy jest Ci naprawdę potrzebna. Jeśli uznasz, że tak, to zadaj sobie kolejne pytanie. Czy przedmiot, który muszę kupić może być używany?

Zanim zdecydujesz się na zakup zorientuj się, czy akurat nie pozbywają się go znajomi lub ktoś z rodziny. Kolejną praktyką, którą na stałe powinieneś wprowadzić do swojego życia jest oddawanie lub wymiana zbędnych rzeczy zamiast wyrzucania. W wielu miejscach organizowane są zbiórki nieużywanych przedmiotów i oddawanie ich np. do domów pomocy lub schronisk.

Bibliografia:

https://lepiej.tauron.pl/bezpieczenstwo-i-finanse/jak-oszczedzac-prad-w-domu-8-skutecznych-sposobow/
https://ekologiczni.com.pl/sposoby-na-ekologiczne-zycie/
https://ladnydom.pl/budowa/7,167217,19783449,jak-zyc-ekologicznie-10-sposobow-na-ekologiczne-zycie.html
https://naszesmieci.mos.gov.pl/